Obserwujący 0
grądzIU

Jak założyć sieć serwerów - poradnik, krok po kroku.

37 postów w tym temacie

Jak założyć sieć serwerów - poradnik, krok po kroku

Wstęp:

Witajcie. Ostatnimi czasy powstaje co raz więcej sieci serwerów, sporo osób chce tworzyć kolejne lecz nie wiedzą od czego zacząć. Jak wiadomo najlepiej zacząć od początku, dlatego postanowiłem napisać poradnik < Jak założyć sieć serwerów - poradnik, krok po kroku >.

Zapraszam do lektury!

Po pierwsze

Wszyscy wiemy, że nic na świecie nie jest za darmo. Przed rozpoczęciem działalności musimy wiedzieć ile chcemy przeznaczyć na nią pieniędzy. Utworzenie sieci serwerów kosztuje - kosztuje, i to nie mało o czym przekonacie się czytając kolejne linijki poradnika.

Poniżej przedstawię trzy przykładowe kosztorysy dla sieci serwerów.

Więcej, za mniej

Pierwszy plan będzie zapewne odpowiadał osobom, które nie chcą władować w sieć serwerów astronomicznych sum. Wszystko co potrzebne do uruchomienia ubogiej sieci serwerów. Przejdźmy do rzeczy.

- hosting (serwer) WWW, potrzebny aby nasze forum mogło istnieć w sieci | od 3 zł (+ / z VAT - zależnie od rodzaju przelewu) / m-c ; od 20 zł / rok

- serwer gry, niezbędny dla sieci serwerów, najtańsza lokalizacja - Francja | od 2 zł za slot publiczny (z VAT)

Podsumowanie:

Opłata za hosting wyniesie nas od 3 zł miesięcznie, serwer (14 slotów) od 28 zł za jeden miesiąc użytkowania. Tak więc w skali miesiąca utrzymanie bardzo ubogiej sieci serwerów wynosi 30 zł.

Dla bogaczy z średnią zawartością portfela

Drugi kosztorys spodoba się osobom chcącym trochę zainwestować w swój projekt. Domeny, unikalne szablony - to wszystko w poniższym planie.

- hosting (serwer) WWW | od 7 zł (+ / z VAT - zależnie od rodzaju przelewu) / m-c ; od 50 zł / rok

- domena (.pl, .com, .com.pl, .eu itd.), dzięki niej nasz serwis postrzegany jest jako bardziej profesjonalny, otrzymujemy unikalną nazwę, która ułatwia wszystkim dostanie się na nasze forum | od 12 zł / rok (domena wymaga odnowienia co rok, jego koszt to od 60 zł w górę; odnowienie domeny nie jest obowiązkowe)

- unikalny szablon (layout - grafika + kodowanie), dzięki niemu nie dość, że nasze forum wygląda ładnie, ciekawie (zazwyczaj) to jeszcze zyskujemy uznanie użytkowników oraz potencjalnych sponsorów (najczęściej osób prywatnych), sieć postrzegana jest jako dość profesjonalny projekt | 60 - 100 zł

- serwery gier, najbardziej popularna lokalizacja w Polsce za dość przystępne pieniądze to Gdańsk | od 3 zł za slot publiczny (z VAT)

Podsumowanie:

Hosting będzie nas kosztować od 7 zł / m-c, serwery gier (3 x 18 slotów) - 162 zł, unikalny szablon na średnim poziomie to wydatek rzędu od 60 zł, plus koszty domeny (ok. 12 zł) daje nam 231 zł (suma kwot minimalnych) z czego miesięcznie będziemy musieli płacić 219 zł. Taka kwota wystarczy na utworzenie przyzwoitej sieci serwerów.

Pieniądze nie grają roli, ma być cudownie

Ten plan jest dla prawdziwych rokefellerów, którym nie robi różnicy czy wydadzą 300 czy 1000 zł. Projekt takich osób będzie doskonały.

- hosting (serwer) WWW | od 30 zł / m-c ; od 150 zł / rok

- domena (.pl, .com, .com.pl, .eu itd.) | od 12 zł / rok

- pozycjonowanie serwisu, zwiększa il. odwiedzin naszego forum, podwyższa również naszą pozycję w wyszukiwarkach | cena nieznana

- płatny skrypt (IPB, vBulletin) | od 450 zł

- unikalny szablon (layout - grafika + kodowanie) | od 200 do 400 zł

- unikalne modyfikacje (na forum) | + / - od 50 zł (zależy od poziomu trudności modyfikacji, ich ilości oraz cennika osoby ją piszącej)

- unikalne pluginy (na serwer) | + / - od 50 zł (zależy od poziomu trudności pluginu, ich ilości oraz cennika osoby jego piszącej)

- serwery gier, najbardziej prestiżowa lokalizacja w Polsce - ATMAN, Warszawa | od 4 zł za slot publiczny ( z VAT)

Podsumowanie:

Za hosting, serwery (5 x 24 sloty), domenę i skrypt zapłacimy od 972 zł; unikalny szablon, modyfikacje i pluginy będą nas kosztować + / - od 300 zł. Suma sumarum projekt zgodny z powyższym planem wyniesie 1260 zł lecz pamiętajmy iż szablon, wszelkie ulepszenia i skrypt mamy na zawsze. Miesięczne utrzymanie to 510 zł.

Po drugie

Gdy wiemy już ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na naszą wymarzoną sieć serwerów musimy zdecydować gdzie wykupić poszczególne usługi. Ja polecam następujące firmy:

- hosting WWW: UnixStorm.org, ProSerwer.pl, LinuxPL.com

- serwery gier: UnixStorm.org, Pukawka.pl, TSerwery.pl, Game4Play.pl, HostVision.pl

- domena: UnixStorm.org, DomenyLuka.net

- grafika: osób trudzących się web designiem jest na tym forum cała masa, każdy robi inne, różne prace. Kogo wybierzemy zależy od naszego gustu i zasobności portfela

- kodowanie: tutaj jest podobnie jak w przypadku grafiki lecz ja polecam: Aqum.info, PatrykSpec.pl, Fragles.eu

- unikalne modyfikacje: Fragles.eu, Aqum.info

- unikalne pluginy: nie znam osoby, która je pisze; nigdy się tym nie interesowałem. Trzeba popytać na forach o tematyce CS

Po trzecie

Po wybraniu usługodawców i wykupieniu części usług czas na instalację i konfigurację forum, wgrywanie modyfikacji itp. Wkrótce pojawią się poradniki, w których opisane będą procesy instalacyjne najpopularniejszych, darmowych skryptów; spis najczęściej używanych modyfikacji oraz pluginów itd. Postaram się aby wszystkie instrukcje były gotowe i zamieszczone na forum do końca przyszłego tygodnia.

- instalacja phpBB by Przemo | instrukcja

- instalacja phpBB 3 | instrukcja

- instalacja MyBB | instrukcja

- instalacja SMF (Simples Machine Forum) | instrukcja (wkrótce)

- tworzenie bazy MySQL w cPanelu | instrukcja (wkrótce)

- tworzenie bazy MySQL w Direct Adminie | [instrukcja (wkrótce)

- najpopularniejsze modyfikacje oraz pluginy na forum o tematyce counter strike | (wkrótce)

Po czwarte

Mamy już forum, serwery - jednym słowem wszystko jest cacy. Co teraz ? Przecież sami forum nie rozwiniemy. Potrzebujemy ludzi, ekipy na forum. W tym celu pozycjonujemy i reklamujemy nasz serwis. Szukamy inteligentnych, znających się na rzeczy osób; specjalistów. Organizujemy konkursy, eventy itp. Teraz pozostała tylko satysfakcja!

© 2011 by grądzIU

All wrights reserved

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajnie ale ja polecam nie otwierać sieci jeżeli po miesiącu się rozpada bo mija okres ważności forum i serwera :) Ja tak radze jak ktoś starszy jest kupić jakiś porządny vps lub słaby dedyk i na tym stawiać serwery + Forum. Wtedy wychodzi jedna opłata a nie 20 za każdy serwer :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie każdego stać od razu na serwer VPS bądź dedykowany - wynajem takiego serwera czy też maszyny wiąże się ze sporymi kosztami.

W jednym masz rację, nie ma sensu tworzyć 'sieci serwerów' jeśli ktoś nie ma na to pieniędzy, planu bądź doświadczenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla ubogiej sieci to 2zł mało??? To dużo !!!Za 26zł to mam 16stot+gratisowy12slotowy +fastdl i baza sql po prostu trzeba umieć rozmawiać i negocjować a serwery są cacy bez lagów,ścin itp.!!!...Poza tym poradnik git:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

robot11, A hosting to ownserwer? Ten hosting robi wszystko żeby się utrzymać więc dlatego sponsoruje i jeszcze sami nie wiedzą co robią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nic dodać, nic ująć. Za jakoś się płaci, a po firmie, która oferuje slot za 0.79 zł wiele spodziewać się nie można.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Robot miał raczej na myśli gameserv.pl. No panowie nie porównujmy ownserwer do np. pukawki. Wiadomo, im wyższa cena tym lepsza jakość. Ja z własnego doświadczenia wiem, że nawet na słabym hostingu idzie rozkręcić serwer. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kubar, oczywiście, że się da. Jak się chce to można ale za jaką cenę (chodzi o wrażenia i opinie Graczy) ? Marka także przyciąga potencjalnych Użytkowników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

grądzIU, zgadza się, ale nie sam hosting jest ważny, bo jeśli "napchamy" 100 pluginów to nawet najlepszej jakości serwer padnie lub będzie strasznie lagował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
grądzIU, zgadza się, ale nie sam hosting jest ważny, bo jeśli "napchamy" 100 pluginów to nawet najlepszej jakości serwer padnie lub będzie strasznie lagował.

Zgadzam sie.

grądzIUMyślisz że kupie serwer 1000fps z najlepszego hosta a wejdzie dziecko i przez tydzień będzie pyskować i ryczeć przez micro a admin nic nie zrobi to od razu na serwie będzie tylko H@ i to ryczące dziecko...Powinieneś dopisać w tutku wymagania "chociaż minimum dojrzałości i odpowiedzialności":) a wiesz dlaczego??? Ponieważ H@(dziecko neo) nie zbanuje dziecka neo:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

robot11,

uważam, że tylko inteligentni ludzie szukają pomocy także taki dopisek jest zbędny. Nigdzie nie napisałem, że zakup serwera w najlepszej firmie oferującej hosting serwerów gier automatycznie przyciągnie graczy więc nie wmawiaj mi proszę czegoś, czego nie napisałem. Opisujesz zupełnie inną sytuacją aniżeli Kubaru.

Kubaru,

jestem gotowy się spierać. Droższy slot = wyższa jakość. Czy stawiasz znak równości pomiędzy slotem za 0,79 zł a 6 zł ? Uważam, że serwer ze slotem za 6 zł bez problemu uciągnie poprawnie zainstalowane i skonfigurowane te '100 pluginów'. Co do serwera, którego cena za slot wynosi nie całą złotówkę to nie sądzę, że podoła on takiemu zadaniu.

Istotną sprawą jest także to jak skonfigurowana jest maszyna i kto za to odpowiada. Kolejnym ważnym elementem jest także strategia danej firmy. Jeżeli firma X chce dopłacać do biznesu to oczywiste jest, że jakoś świadczonych przez nią usług będzie niska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

grądzIU, robot11, Kubaru, Ja miałem serwer na tserwery + Własne pluginy i 100 innych + jeszcze innych i nic nie lagowało wszystko ładnie działało bez najmniejszych problemów typu zawieszaniu się czy coś w tym stylu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

robot11, Nie mogło tak być powód? Serwery stoją na serwerze dedykowanym hostingu tserwery i gdyby inni ucierpieli ja w tym również bo ucierpiał by cały serwer dedykowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ty może miałeś super ale jakiś serwer inny na pewno na tym ucierpiał:)

Obsługa TSerwery to profesjonalna ekipa i dla zadowolenia jednego Klienta nie narażali by się na złość pozostałych :) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tserwery to to samo co gamesol, miałem serwery w gamesolu i powiem że naprawdę stawiają na jakość, do tego kontakt jest całkiem dobry, jeśli jest problem, to się pisze, to zawsze pomogą ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

eXe, Bo gamesol wykupiło tserwery. Ale ja stawiam na tserwery i tak gdyż jest auto fastdl co kiedyś miało tylko tserwery za czasów starego właściciela i mają lepszy design ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dobry poradnik. te sieci to teraz plaga, po miesiącu większość upada, po za tym zaczynają z niczym\; darmowy styl i brak domeny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nex, Teraz już domeny za free można mieć. Poradnik bardzo przydatny. Ale sieć serwerów nie ruszy bez ogarniętego Administratora (+16) Najlepiej .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Administrator może być nawet i +14 ale ważne żeby myślał logicznie i miał pomysł na taki serwis bo w obecnym momencie cholernie trudno przebić się ze 'zwykłym' projektem. Trzeba czegoś więcej.

Co do darmowych domen, w ogóle czegoś za darmo - to jedna wielka bzdura i nie dawajcie się na to nabierać nawet jeśli nie ma jakiś haczyków. Wiem co mówię, lepiej zainwestować parę złotych we własną domenę, hosting, serwery niż później zostać na lodzie bo ktoś zgłosił, że nie mamy 18 lat albo, sponsor stwierdził, że nie jest już mu na rękę utrzymywanie darmowego serwera. Takie sytuacje są teraz na porządku dziennym i w ten sposób powstaje tendencja 'miesięcznych sieci serwerów'; może i plan jest genialny ale brak myślenia = katastrofa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chodzi o darmowe domeny typu az.pl, gdzie rejestrujesz się i masz domenę za 0 zł za podanie PESELu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiem, ale warunkiem otrzymania domeny jest bycie osobą pełnoletnią a założę się, że ok. 95% osób, które skorzystało z tej promocji to nieletni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Logiczne, jest coś takiego jak PESEL generator, a daty urodzenia i dane można podać nieprawidłowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak przyjdzie mail z żądaniem przesłania skanu dowodu osobistego albo kiedy osoby upoważnione zaczną sprawdzać dane ? Już nie będzie tak przyjemnie.

W najlepszym przypadku zablokują tylko domenę ale konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na az.pl podobno czegoś takiego nie robią.

Jedyne takie strony z domenami darmowymi (dla firm) to nazwa i home, trzeba kopię dowodu, uwierzytelnienie danych jakieś jest!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.
Obserwujący 0